facebook track
0
Интересни факти за обувките

Интересни факти за обувките

Обувките имат богата история, криеща множество възхитителни факти. Създадени като практично средство за предпазване от суровите условия на околната среда, днес те вече се възприемат като нещо много повече от функционално допълнение – начин за изразяване на индивидуалността и чувството за стил.

Предлагаме ви днес заедно да се отправим на пътешествие в интригуващия свят на обувките, който ще ни разкрие някои изключително любопитни факти за тях.

Най-старата обувка е на 8000 години

Вярвате или не, най-старата обувка, която сме успели да открием датира от около 9000-8000 г. пр. Хр., което я прави „на възраст“ около 10 000 години. Изумително! Сандалът е открит в пещера във Форт Рок, Орегон (САЩ). Смята се, че е изработен от местни жители, които са използвали кората на растението пелин за умело изтъкаване на чифта.

Първенецът допреди това откритие е „по-млад“ с около 4500 години. Наречен е „Арени – 1“ по името на близкото селище в Армения, където е бил открит от международен екип от археолози. Обувката е изведена от местна пещера в региона Вайоц Дзор.

Изработена е от единично парче волска кожа, с което се пристяга горната част на обувката в областта на връзките на съвременните модели. Интересно е същ така, че при откриването тя е била натъпкана с трева, но не е ясно дали тревата е част от обувката и е била сложена за омекотяването ѝ или е използвана за запазване на формата ѝ при съхранение. Размерите ѝ отговорят на сегашния № 37.

Размерът на обувките се е измервал в ечемичени зърна

В миналото се използвали ечемичени зърна за определяне размера на обувките. Системата се използвала доста широко до 19-ти век. Разработена е в Англия през 14-ти век. Тогава обущарят трябвало да измери дължината на крака на клиента в ечемичени зърна и след това ползвал таблица за преобразуване, за да установи правилния размер. Доста очарователно, нали?

Гръцките актьори носили отличителни обувки с високи платформи

Т. нар. „которни“ били обувани от гръцките актьори, които се извисявали по особен начин, благодарение на емблематичната обувка. Високата платформа била изработвана от дърво, включително и корк.

Допълнителната височина правила актьорите по-видими за аудиторията и подчертавали тяхната важност на сцената. Освен това се използвали за добавяне на внушителност, величие и усилване на сценичното присъствие на артиста.

Колкото по-висока била платформата, толкова по-издигнат бил статусът на конкретната роля – боговете и георичните фигури били с най-високи платформи.

Джапанките са родом от Египет

Оказва се, че Древен Египет е люлката на джапанките, макар те да изглеждат едно съвременно леко решение за лятото. В изработката тогава са използвани папирусови листа, а дизайнът позволявал максимална проветривост за защита от горещия климат в региона.